#CEOview

Intervju

Gregor Rajšp

Gregor Rajšp

Direktor za kadrovske zadeve v Pivovarni Laško Union

Na kaj pomislite prvo, ko zaslišite besedo »poslovanje«?
Poslovanje vidim kot interakcijo nekega izdelka oziramo produkta, ki ga proizvedemo v podjetjih. Pa naj si bo to storitev ali produkt, v našem primeru govorimo o pijači. Interakcija pa v smislu, kako mi potem komuniciramo, predstavimo in izdelek pripeljemo do potrošnika ter kaj naš potrošnik ob tem občuti in kolikorat se zaradi tega vrne k našim izdelkom. To je en del interakcije. Drug del interakcije pa je, kako se povezujemo v celoten kontekst družbe. Se pravi, kako vključujemo dobavitelje, zaposlene ter kandidate na trgu dela in navsezadnje kaj kot podjetje doprinesemo lokalnemu okolju. Poslovanje kot tako vidim kot zelo integrirano zgodbo, od začetka do konca, ki naj bi bila ves čas krožna. Mi iz vidika trajnosti temu pravimo, da varimo boljši svet.

Kako bi se opisali, če bi morali uporabiti samo tri besede?
V treh besedah bi rekel, da je na prvem mestu strast, na drugem integriteta in tretjem neposrednost.

Kakšen nasvet bi dali samemu sebi na začetku kariere?
Česar dejansko premalo počnem, pa če bi imel ta nasvet bi to počel večkrat… ta nasvet bi bil uživaj v malih zmagah.

Kako bi opisali svojega idealnega sodelavca?
Najboljši sodelavec ali sodelavka je definitivno tisti, tista, ki ti vsak dan postavi nov izziv kot vodji. Se pravi da ti pove, ali je tvoje razmišljanje in strategija podjetja v redu, ali je potrebno kaj spremeniti. Preko tega ti postavlja nove izzive, ki pa seveda morajo biti kontruktivni. Taki, ki razvijajo funkcijo, podjetje, mene kot vodjo in seveda tega sodelavca oz. sodelavko.

Zakaj ste se odločili, da delate v organizaciji, ki jo vodite?
Odločitev je bila zelo specifična, pa mogoče ne bi hodil v detalje. Tisto, kar sem videl kot drugačno v našem podjetju je, da naši produkti kreirajo socialni moment in trenutke, ki jih preživljamo z drugimi. Kar je meni dalo seveda vedeti, da je to zelo pomemben produkt za družbo kot tako. Na drugi strani pa tudi izjemna zgodovina podjetja. Če pogledamo podjetje z obema pivovarnama, je staro že skoraj 200 let. Ubistvu sem si želel dodati nekaj k tej dvestoletni zgodovini v smislu, da bomo omogočili, da bo ta zgodovina še vsaj enkrat dvestoletna.

Kako bi opisali vlogo vodje v obdobju sprememb?
Vodenje v tem času je verjetno eden izmed ključnih elementov, ki nas bo pripeljalo iz krize. Vodje smo, so, definitivno na veliki preizkušnji. Predvsem dve stvari sta tisti, na kateri sem jaz zelo pozoren. Ena je ta, da moramo razumeti, da praktično že eno leto krizno vodimo, smo v krizi. Vzdržati krizo od človeka zahteva vse in še več. V prvi vrsti moramo biti pozorni na to. Ko bo prišla faza ponovnega vzpostavljanja naše normalnosti, bo potrebno imeti še več energije, ki nam jo že zdaj primanjkuje. Vodje imamo ključno vlogo, da razumemo, kdaj so naši ljudje na limitih. Takrat jih je potrebno ustaviti, reorganizirati in pripraviti na nove izzive, tako dnevne, kot dolgoročne. Kot druga ključna zadeva za vodenje v tem času pa je razumevanje kakšne izjemne posledice ima današnji čas za duševna stanja, predvsem stiske, ki jih lahko doživljamo. Nismo se samo prilagajali v podjetjih, prilagajali smo se tudi doma. Nekateri so ostali zaprti v malih prostorih, nekateri v popolnoma neustrezno neurejenih, da bi lahko ustrezno funkcionirali. Več članov družine oz. skupnosti v kateri živimo, smo se naenkrat soočili s tem, da smo se šolali od doma, da smo istočasno delali od doma. Posledično vse to in deficit socialnih stikov pripelje do tega, da ljudje doživljamo duševne stiske, s katerimi se prej nismo soočali. Kot vodje moramo to prepoznati oziroma poskušati najti ljudi, ki nam lahko pomagajo pri tem. Preko tega lahko pomagamo ljudem prebroditi to obdobje. Vodenje je v tem smislu ena ključnih stvari, ki jo potrebujemo vsi.

Kateri so glavni izzivi v vaši panogi in kako se z njimi spopadate?
Naša panoga, naša dejavnost, ima največji izziv v tem, da je zaprt velik del naših prodajnih kanalov. Nedelovanje turizma in zapiranje gostinstva je za nas zagotovo velika sprememba in prilagoditve, ki jih moramo izvajati so povezane s tem. Na drugi strani pa želimo biti integrirani v celo okolje in razumeti celotno situacijo. Za nas so seveda pomembne tudi spremembe na trgu dela, pri dobaviteljih in v kmetijstvu, ki je ena od panog, ki začenja naš proces poslovanja. Vse to je zagotovo izziv in tukaj se znajdemo po najboljših močeh in dajemo vse od sebe, da sebi in vsem ostalim pomagamo na tej poti. Močno si želimo in razmišljamo pozitivno, da se čimprej vrnemo v normalnost.

Kako vidite svoje podjetje in vašo vlogo v prihodnosti?
Menim, da je izraz nova normalnost pravzaprav samo druga oblika naše normalnosti, do katere bi tako ali drugače kot družba prišli. Ne verjamem pa, da se bo ta normalnost kaj dosti razlikovala od tega, kar je bilo pred to krizo. Kar si danes želimo je, da se iz tega naučimo čimveč in to uporabimo v našem novem vsakdanu. Pričakujem, da bodo lekcije, skozi katere smo šli, naše bivanje izboljšale. Predvsem naš odnos do ljudi, narave in trajnosti, ki jo potrebujemo.

Zakaj bi talenti v prihodnosti postali del vašega podjetja in ekipe?
Generalno bi najprej talentom rad sporočil, naj si nikoli ne dovolijo prenehati sanjati in dosegati svoje sanje. Naj se izpuščajo svojih priložnosti, ki jih imajo in naj naredijo vse za to, da jih zagrabijo. Mi v pivovarni Laško Union pa jim lahko ponudimo to, da bodo pri nas lahko razvijali kariere. Ne samo lokalno, ampak kot del multionacionalke Heineken tudi globalno. Pri nas bodo dobili stabilnost in okolje, v katerem bodo lahko to razvijali. Postali bodo del podjetja, ki ima izjemno zgodovino in prepričan sem, da imamo izjemno prihodnost. To prihodnost bodo lahko sokreirali. To je tisto, kar jim lahko ponudimo.