#CEOview
Intervju

Anka Brus
Direktorica podjetja Agitavit Solutions d.o.o.
Na kaj pomislite prvo, ko zaslišite besedo »poslovanje«?
Poslovanje mi pomeni sodelavce, stranke, projekte, priložnosti, izzive, uspehe, pa tudi poraze in razočaranja. Prav tako mi pomeni spremembe in prilagajanje, vsekakor pa je nekaj dinamičnega in nikoli ni dolgčas.
Kako bi se opisali, če bi morali uporabiti samo tri besede?
Tole težko opredelim z eno besedo. Vedno namreč iščem priložnosti, kako nekaj ali nekoga, vključno z mano, izboljšati. Torej strmim k napredku. Drugače sem pa tudi vztrajna, preudarna in pozitivna.
Kakšen nasvet bi dali samemu sebi na začetku kariere?
Če bi srečala mlajšo sebe, bi si vsekakor rekla, da zmoreš več, kot si ta trenutek misliš. Drugo, kar bi poudarila, je, da nobena stvar ni dokončna. Se pravi, če si ta trenutek uspešna, se veseli in bodi ponosna, ampak se hkrati zavedaj, da mogoče že jutri ne bo več tako. Po drugi strani pa tudi takrat, ko je težko, ne obupuj in se ne sekiraj preveč, ker tudi to mine.
Kako bi opisali svojega idealnega sodelavca?
Moj idealni sodelavec je lahko tudi sodelavka. Drugače pa od te osebe pričakujem in si želim, da je samostojna, odgovorna, samoiniciativna, da razmišlja izven ustaljenih okvirjev, daje predloge za spremembe in izboljšave ter jih tudi izpelje. Želim si, da mi ta oseba daje iskren feedback, je pozitivna in ne pozna besed »ne da se«. Nenazadnje si želim, da ta oseba prinaša v delovno okolje tudi humor in zabavo.
Zakaj ste se odločili, da delate v organizaciji, ki jo vodite?
To, da sem se znašla na poziciji, kjer sem, ni nikoli bila moja ambicija, ampak bolj splet okoliščin. Tudi kot otrok nisem nikoli razmišljala, da bi bila direktorica, bolj sem se videla v vlogi učiteljice. Sem pa skozi leta spoznala, da lahko tudi v zdajšnji vlogi učim, predajam znanje in izkušnje, sem lahko mentorica in to tudi počnem.
Kako bi opisali vlogo vodje v obdobju sprememb?
Vodja mora biti v času sprememb predvsem iskren komunikator. Se pravi, da razlaga, zakaj so določene spremembe potrebne in pomembne, kako vplivajo na podjetje in stranke, predvsem pa na sodelavce. Pomembno je, da vodja pomaga ustvariti varno okolje, kjer zaposleni lahko izrazijo svoje strahove in pomisleke. Nenazadnje smo vodje tudi dostikrat v situaciji, ko ne vemo vseh odgovorov, ko se tudi sami podajamo v neznano. V tistem trenutku se mi zdi prav, da iskreno povemo, da ne vemo vsega.
Kateri so glavni izzivi v vaši panogi in kako se z njimi spopadate?
Naš glavni izziv je pridobivanje novih sodelavcev, ker je pomanjkanje IT kadra globalni problem. To naslavljamo na različne načine. Predvsem želimo ustvariti okolje, v katerem se vsi sodelavci dobro počutijo, lahko karierno rastejo in kjer bo tudi njihovo delo po vsebini zanimivo. Dajemo priložnost tudi mladim, prvim iskalcem zaposlitve in študentom. Skozi razdelan sistem onboardinga in s pomočjo mentorstva jim omogočamo, da se čim prej vključijo v projekte in pa time.
Kako vidite svoje podjetje in vašo vlogo v prihodnosti?
Naše poslanstvo se skozi leta ni spreminjalo in tako si predstavljam tudi v prihodnje. Se pravi, še vedno želimo biti zanesljiv partner podjetjem pri oblikovanju in implementaciji digitalnih rešitev ter jim s tem pomagati povečevati konkurenčno prednost in dodano vrednost. Kot delodajalec pa si še naprej želimo ustvarjati okolje, ki bo privlačno in prijazno do sodelavcev, da se bodo v tem okolju dobro počutili.
Zakaj bi talenti v prihodnosti postali del vašega podjetja in ekipe?
Zagotovo bodo imeli bodoči sodelavci in sodelavke pri nas veliko priložnosti za pridobivanje novih znanj in za karierni razvoj. Pri tem ne bodo sami. Spodbujali in podpirali jih bodo sodelavci in vodja. Skrbimo za ravnovesje med poslovnim in zasebnim življenjem ter omogočamo fleksibilne oblike dela. Sodelavci imajo tudi priložnost, da se vključujejo v interne projekte, s tem lahko sooblikujejo naše načine dela in organizacijo. Znamo se pa tudi zabavati – na kakšne načine? Naj pridejo pogledat.